Parafia Gorzków

wrzesień

Narodzenie Najświętszej Maryi Panny

MaryjaW miesiącu wrześniu Kościół wspomina ze czcią i wdzięcznością narodziny Najświętszej Maryi Panny. Święto te pobudza nas w szczególny sposób do dziękczynienia za ten wielki dar Bożej Miłości. Ewangelia nie mówi nic o narodzeniu Maryi. Gdy św. Mateusz kończy rodowód Chrystusa słowami: „Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem”, wymienia Ją po raz pierwszy i od razu ukazuje jako Matkę Zbawiciela. Boskie macierzyństwo było główną przyczyną narodzenia się Maryi. Ona po to została stworzona, aby porodzić Jezusa Chrystusa. Ewangelia nie wymienia też imion rodziców Maryi i miejsca Jej narodzenia. Braki te uzupełniają pisma apokryficzne, które są ważnym przekazem wiary chrześcijan żyjących w pierwszych wiekach. Wśród nich wyróżnia się Protoewangelia Jakuba, napisana w II wieku. Apokryf ten podaje imiona rodziców Maryi, o oddaniu Jej przez rodziców na dalsze wychowanie do świątyni. W naszym kraju święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w szczególny sposób upodobał sobie wiejski lud, nazywając je świętem Matki Boskiej Siewnej. Dawny zwyczaj mówi, że dopiero po 8 września, czyli po tym święcie i po przygotowaniu pól zaczynano jesienny siew. Nic więc dziwnego, że Kościół pragnie 8 września, a więc pod koniec lata i na progu zbliżającej się jesieni, uczcić Matkę Bożą, wspominając Jej narodzenie. Jej przyjście na świat tak bardzo przywołuje w wyobraźni obraz jesiennego siewu. W Maryi bowiem Bóg powierzył ziemi drogocenne ziarno, które w przyszłości wyda plon. „ Błogosławiony jest owoc żywota Twojego…” – modlą się dziś tysiące ludzi wierzących na całej ziemi.

Admin dnia wrzesień 01 2017 11:36:09 · Drukuj
sierpień

rok szkolny

Przemienienie Pańskie

przemienienie6 sierpnia Kościół obchodzi uroczystość Przemienienia Pańskiego. Jest to dzień wielkiej radości i nadziei, że nasze przebywanie tutaj na ziemi nie będzie ostateczne, że przyjdzie po nim nieprzemijająca chwała. Przemienienie Pańskie to również nakaz zostawiony przez Chrystusa, to zadanie wytyczone Jego wyznawcom. Warunkiem naszego przemienienia jest przemiana duchowa, wewnętrzne i uparte naśladowanie Chrystusa. Uroczystość Przemienienia Pańskiego jest również dla mnie osobiście bardzo ważna, gdyż 11 lat temu właśnie 6 sierpnia 2006r. w katedrze warszawskiej z rąk Ks. Biskupa Wiktora Wysoczańskiego otrzymałem święcenia kapłańskie. Po święceniach zostałem skierowany od 1 września 2006 roku na wikarego do parafii w Świeciechowie, zaś 1 lipca 2009 roku decyzją Biskupa Zwierzchnika objąłem w Waszej parafii urząd proboszcza. Bogu niech będą dzięki.

Zdjęcia z Odpustu naszej parafii i udzielenia sakramentu bierzmowania można obejrzeć na naszym parafialnym facebook`u

Admin dnia sierpień 05 2017 23:16:25 · Drukuj
luty