KWIECIEŃ

Jezus Zmartwychwstał - Alleluja!

xmartwychwstanie

Zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawową prawdą chrześcijaństwa, spełnieniem obietnic Starego Testamentu, a Wielkanoc największym świętem Kościoła Chrystusowego. Bóg Ojciec pokazał wszystkim, że Ten, którego skazano na śmierć krzyżową jest Mesjaszem i Synem Bożym. W życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa ukazała się nam dobroć Boga i Jego miłość ku ludziom. Św. Paweł głosi najbardziej radosną prawdę. Świadczy o tym wydarzeniu, które stanowi centrum chrześcijaństwa. Ukazuje prawdę będącą fundamentem naszej wiary, a mianowicie, że Chrystus zmartwychwstał. Nie ma ważniejszego faktu w historii ludzkiej nad zmartwychwstanie Chrystusa. Dlatego św. Paweł mówi: „Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, którzy pomarli. Ponieważ bowiem przez człowieka przyszła śmierć, przez Człowieka też dokona się zmartwychwstanie. I jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni”. Chrystus zmartwychwstały jest gwarancją naszego zmartwychwstania. Obecność Chrystusa Zmartwychwstałego ze swoim ludem oznacza, że jesteśmy przybranymi dziećmi Boga i współdziedzicami Chrystusa. To zobowiązuje nas do tego, by Chrystus żył w naszych sercach i przemieniał nasze życie, prowadząc nas do zmartwychwstania i udziału w chwale zbawionych.

Zwiastowanie Pańskie

zwiastowanieUroczystość Zwiastowania Pańskiego przypomina o tym wielkim zdarzeniu od którego rozpoczęła się nowa era w dziejach ludzkości. Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, niewiasty z Nazaretu, by zwiastować Jej ,że to na Niej spełnia się obietnice proroków, a Jej Syn, którego pocznie w cudowny i dziewiczy sposób za sprawa Ducha Świętego, będzie Synem Bożym. Powszechnie posługujemy się dwiema modlitwami, które upamiętniają moment Zwiastowania: Zdrowaś Maryjo i Anioł Pański. Nazaret – miasto,  w którym dokonało się Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie, gdzie Maryja wypowiedziała swoje ,,FIAT” – niech się stanie. Miasto to jest dziś głównym miastem Galilei. Od najdawniejszych czasów chrześcijanie wiążą Nazaret z życiem Świętej Rodziny, dziś miasto zamieszkuje głównie ludność arabska. W Polsce od najdawniejszych czasów święto Zwiastowania Pańskiego było obchodzone na równi z innymi świętami maryjnymi. Wyraża się to szczególnie w ludowych nazwach tego święta: Matki Bożej Roztwornej, Zagrzewnej, Ożywiającej, Kwietnej. Maryja, która sama będzie matką, patronuje nabrzmiałej już pąkami przyrodzie, żeby i ona mogła zaowocować. Pomoże ziemi w rozwiązaniu, da urodzaj zbóż. Matka Boża Roztworna - czyli otwierająca ziemię. Dzięki Niej jaskółki, o których sądzono, że zimują w błocie, mogą wyfrunąć pod niebo i chwalić swą Opiekunkę. Mówi też o tym stare przysłowie: "Na Matkę Boską Roztworna rzuca jaskółka swoją topiel jeziorną". Gdzieniegdzie rozwiązywano w stodołach snopy zboża (w chatach, gdzie rodziły kobiety, wszystkie węzły musiały być rozplatane), żeby zapewnić urodzaj zbóż. Na to święto przylatują ptaki z różnych stron, chcą śpiewem rozweselić Matkę Bożą. Na ten dzień oczekiwano przylotu bocianów w myśl stów: „Na Zwiastowanie bocian na gnieździe stanie". Gospodynie piekły specjalne łapy  z ciasta, które dzieci wynosiły na podwórze, oczekując na przylot boćków, by te miały się czym pożywić po długiej wędrówce. Z dniem tym związanych było wiele przysłów: „Jakie Zwiastowanie, takie Zmartwychwstanie", „Kiedy dzień Zwiastowania Panny Maryi piękny i jasny, każdy kąt dla dobytku będzie za ciasny".  Czułą opiekę Maryi nad polnym ptactwem wiosenną porą ukazał na swym obrazie Piotr Stachiewicz. W pejzażu polskich zagonów wiosenną porą, na skraju błotnistej drogi skowronki uwiły swe gniazdo. Jednak zagraża im niebezpieczeństwo z góry, gdzie ukazał się jastrząb. Maryja - Opiekunka wszystkich żyjących stworzeń, przyklęka cicho przy gnieździe i swoją szatą osłania ptaki przed drapieżnikiem. Z obrazu tchnie wielka miłość do tego, co małe i bezbronne. Matka Boża Wiosenna daje nadzieję na lepsze dni, a cieplejsze słońce budzi w sercach radość, dodaje otuchy i każe wznosić swe dziękczynienie do Tej, która zawsze jest opiekunką człowieka na ziemi.

Admin dnia kwiecień 07 2018 19:42:17 · Drukuj

Naszą nową stronę