LIPIEC

PATRON NASZEJ PARAFII - ŚW. JAKUB

sw jakub

Święty Jakub (Starszy) był bratem św. Jana Apostoła Ewangelisty. Wybrany na Apostoła, widniał zawsze niemal na czele listy. Pan Jezus wyszczególniał św. Jakuba razem ze Świętym Piotrem i Janem. Byli oni świadkami m. in. Wskrzeszenia córki Jaira, tajemnicy Przemienienia oraz Jezusowego krwawego konania w Ogrójcu. Jakub był gwałtownego usposobienia oraz popędliwego charakteru. Dlatego Pan Jezus nazwał go „Synem Gromu”. To Jakub pierwszy z Apostołów poniósł śmierć męczeńską za Chrystusa; to pierwszy męczennik z grona Dwunastu. Historyk Euzebiusz podaje jako głos tradycji, że św. Jakub ucałował swojego kata, czym go tak wzruszył, że ten nawrócił się i wyznał Chrystusa, ponosząc z nim śmierć męczeńską.

W naszej Parafii, w której św. Jakub jest patronem, święto liturgiczne obchodzone jest 25 lipca – jednak przeniesione jest na najbliższą niedzielę, czyli w tym roku 28 lipca.

ŚWIĘTY KRZYSZTOF

sw krzysztof

W średniowieczu św. Krzysztof został zaliczony do grona czternastu „wspomożycieli”, czyli do szczególnych patronów. Opiekował się podróżnymi, pielgrzymami, przewodnikami, flisakami, marynarzami. Dziś uważany jest za patrona kierowców, ruchu i komunikacji oraz wielu zawodów z nimi związanych (poza wymienionymi): woźniców, żeglarzy, biegaczy, jest opiekunem dróg górskich, patron górników, stolarzy, cieśli, kapeluszników, farbiarzy, introligatorów, poszukiwaczy skarbów, sprzedawców owoców, ogrodników, opiekunem twierdz i fortec, patronem dzieci.

Wzywamy go w przypadku niespodziewanej śmierci, zarazy, dżumy, zagrożenia od ognia i wody, suszy, niepogody i gradu, w przypadku chorób oczu, bólu zębów i ran. Zgodnie              z dawnymi wierzeniami, kto spojrzy rankiem na wizerunek św. Krzysztofa będzie bezpieczny aż do wieczora.

O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka. Ty jesteś Dawcą Życia - proszę Cię przeto, spraw bym nie stał się przyczyną śmierci tych, którym Ty dałeś życie. Zachowaj, o Panie, wszystkich którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków. Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości. Amen.

10 przykazań dla kierowców

1. Nie bądź egoistą na drodze.
  2. Nie bądź ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
  3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę. Umiej też podziękować    za szczęśliwie zakończoną podróż.
  4. Szanuj pieszych.
  5. Bądź trzeźwy.
  6. Zapnij pasy - będziesz bezpieczniejszy.
  7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
  8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
  9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
  10. Przestrzegaj przepisów drogowych i szanuj pracę naszej policji.

Admin dnia lipiec 06 2019 21:29:36 · Drukuj

Naszą nową stronę