Parafia Polskokatolicka św. Jakuba Apostoła w Żółkiewce
Nawigacja
Strona Główna
Historia Parafii
Dekanat Żółkiewski
Wykaz Mszy św.
Czytania Liturgiczne
Z życia parafii
Archiwum
Duszpasterz
Parafia Gorzków
Galeria zdjęć
Linki
Księga gości
Kontakt z Parafią
techniczne
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1
Najnowszy Użytkownik: Admin
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Maj

 

 

majowe

 

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 

 

flaga

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej to święto państwowe obchodzone 2 maja skupiające uwagę na symbolach państwowości polskiej, a w szczególności na Fladze RP. Jest to święto stosunkowo młode, bo obchodzone w Polsce dopiero od 2004 r., na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 roku. Dzień Flagi Rzeczypospolitej ma na celu propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianie. Ustanowienie 2 maja dniem flagi państwowej ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Data ta nawiązuje również do czasów PRL-u, w których, w przed dzień ustanowienia Święta Konstytucji 3 Maja, władze komunistyczne wydały zakaz wywieszania flag państwowych dla upamiętnienia tego wydarzenia.

 

Maryja Królową Polski

 

 

królowa polskiMaryja nieustannie oręduje za nami u swojego Syna. Wyraźnym dowodem troski Maryi o człowieka jest fakt uproszenia cudu w Kanie Galilejskiej. Pan Jezus dokonuje pierwszego znaku na prośbę Maryi. Od tego momentu Maryja nieustannie wstawia się za całą ludzkością, jest naszą Wspomożycielką. W postaci niewiasty obleczonej w słońce dostrzec możemy Maryję Pannę, Matkę Jezusa, która króluje nad całym wszechświatem. Naród Polski w sposób szczególny oddaje kult Matce Bożej, dlatego można go nazwać „narodem maryjnym”. „Wielka Boga – Człowieka Matko! Bogarodzico – Dziewico, Bogiem sławiona Maryjo! Królowo świata i Polski Królowo! (…) Składamy u stóp Twoich siebie samych i wszystko, co mamy: rodziny nasze, świątynie i domostwa, zagony polne i warsztaty pracy, pługi, młoty i pióra, wszystkie wysiłki myśli naszej, drgnienia serc i porywy woli. Stajemy przed Tobą pełni wdzięczności, żeś była nam Dziewicą Wspomożycielką wśród chwały i wśród straszliwych klęsk tylu potopów. Spojrzyj na nas, Pani łaskawa, okiem miłosierdzia Twego i wysłuchaj potężnych głosów, które zgodnym chórem rwią się ku Tobie z głębi serc wielomilionowych zastępów oddanego Ci ludu Bożego. Królowo Polski! Odnawiamy dziś Śluby przodków naszych i Ciebie za Patronkę naszą i za Królową Narodu polskiego uznajemy” (Tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego).

 

Od Maryi uczymy się zauważać potrzeby innych ludzi. A przede wszystkim wiary w to, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Maryja była ze swoim Synem we wszystkich chwilach radości, smutku i cierpienia. Ona stała pod Jego krzyżem. Maryja jest również z nami we wszystkich naszych sprawach.

 

 


Admin dnia kwiecień 29 2017 20:13:43 · Drukuj
luty

 

 

 

  Naszą nową stronę 

polubiło już 31 osób

 

Polub i Ty!

 

www.facebook.com/Parafia-Polskokatolicka-w-Żółkiewce-1830509827226816/

 

 

 

 

 


Admin dnia luty 01 2017 19:59:55 · Drukuj


Parafia Polskokatolicka pw. św. Jakuba Apostoła w Żółkiewce (c) 2010-2017

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017r.


Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.

BlueStone Theme Design by: Fuzed Themes
259,761 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie