Parafia Gorzków

Wniebowstąpienie Pańskie

wniebowstapieniePo swym zmartwychwstaniu Chrystus ukazywał się uczniom, zaś czterdziestego dnia na ich oczach wzniósł się do nieba. Określenie „Wniebowstąpienie Pańskie”, pochodzi z opisu przekazanego przez św. Łukasza w Dziejach Apostolskich. Miejscem Wniebowstąpienia Jezusa była Góra Oliwna. Z tej góry, gdzie rozpoczęła się męka Chrystusa, wzięła początek także Jego chwała. Jezus polecił Apostołom, aby nie odchodzili z Jerozolimy, lecz by oczekiwali spełnienia obietnicy Zesłania Ducha Świętego. Pan Jezus tajemnicą swojego Wniebowstąpienia żył na długo przed jej dokonaniem się. Przy Ostatniej Wieczerzy wprost zapowiada swoje odejście do niebieskiego Ojca.

majowe

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

flaga

Dzień Flagi Rzeczypospolitej to święto państwowe obchodzone 2 maja skupiające uwagę na symbolach państwowości polskiej, a w szczególności na Fladze RP. Jest to święto stosunkowo młode, bo obchodzone w Polsce dopiero od 2004 r., na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 roku. Dzień Flagi Rzeczypospolitej ma na celu propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianie. Ustanowienie 2 maja dniem flagi państwowej ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Data ta nawiązuje również do czasów PRL-u, w których, w przed dzień ustanowienia Święta Konstytucji 3 Maja, władze komunistyczne wydały zakaz wywieszania flag państwowych dla upamiętnienia tego wydarzenia.

Maryja Królową Polski

królowa polskiMaryja nieustannie oręduje za nami u swojego Syna. Wyraźnym dowodem troski Maryi o człowieka jest fakt uproszenia cudu w Kanie Galilejskiej. Pan Jezus dokonuje pierwszego znaku na prośbę Maryi. Od tego momentu Maryja nieustannie wstawia się za całą ludzkością, jest naszą Wspomożycielką. W postaci niewiasty obleczonej w słońce dostrzec możemy Maryję Pannę, Matkę Jezusa, która króluje nad całym wszechświatem. Naród Polski w sposób szczególny oddaje kult Matce Bożej, dlatego można go nazwać „narodem maryjnym”. „Wielka Boga – Człowieka Matko! Bogarodzico – Dziewico, Bogiem sławiona Maryjo! Królowo świata i Polski Królowo! (…) Składamy u stóp Twoich siebie samych i wszystko, co mamy: rodziny nasze, świątynie i domostwa, zagony polne i warsztaty pracy, pługi, młoty i pióra, wszystkie wysiłki myśli naszej, drgnienia serc i porywy woli. Stajemy przed Tobą pełni wdzięczności, żeś była nam Dziewicą Wspomożycielką wśród chwały i wśród straszliwych klęsk tylu potopów. Spojrzyj na nas, Pani łaskawa, okiem miłosierdzia Twego i wysłuchaj potężnych głosów, które zgodnym chórem rwią się ku Tobie z głębi serc wielomilionowych zastępów oddanego Ci ludu Bożego. Królowo Polski! Odnawiamy dziś Śluby przodków naszych i Ciebie za Patronkę naszą i za Królową Narodu polskiego uznajemy” (Tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego).

Od Maryi uczymy się zauważać potrzeby innych ludzi. A przede wszystkim wiary w to, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Maryja była ze swoim Synem we wszystkich chwilach radości, smutku i cierpienia. Ona stała pod Jego krzyżem. Maryja jest również z nami we wszystkich naszych sprawach.

Admin dnia kwiecień 29 2017 20:13:43 · Drukuj
luty