Parafia Gorzków

Adwent

I Niedziela Adwentu

swieca1

" ... Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie..."

(Mt 24, 37-44)

Adwent1W niedzielę 27 listopada w Kościołach rozpoczął się czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa, jakim jest Adwent. Przez cztery tygodnie będziemy słyszeć jakby dwugłos oczekiwania: na przyjście w pamiątce Bożego Narodzenia oraz na przyjście Chrystusa w paruzji. Przez cztery Niedziele Adwentu w czytaniach ewangelijnych usłyszymy o trwaniu w stałej gotowości, aby przyjście Chrystusa nas nie zaskoczyło. Wołanie Proroka znad Jordanu – Jana Chrzciciela, o prostowaniu dróg dla Pana, musi dotrzeć do każdego zakamarka naszego serca. Zarówno w Starym, jak i w Nowym Testamencie, serce jest miejscem, w którym człowiek spotyka Boga. Pragnienie czystego serca wyrażone poprzez czuwanie nad własnymi myślami, czynami, nad własnym postępowaniem pozwoli nam z radością oczekiwać Pana. Musimy również pamiętać, że wśród wszystkich uczniów Chrystusa, Maryja jest pierwszą „czuwającą”, która i dziś czuwa nad nami, podobnie jak gwiazda betlejemska wskazuje nam drogę do swojego Syna Jezusa Chrystusa. Od Niej przede wszystkim powinniśmy w tym czasie Adwentu uczyć się czuwania, bowiem całe jej życie i powołanie wyraża się w czuwaniu.

Adwent ma podwójne zadanie: ma nie tylko przygotować nas do Uroczystości Świąt Bożego Narodzenia, ale powinien mieć również wydźwięk eschatologiczny, czyli przygotować nas na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa w Dniu Sądu Ostatecznego.

Przychodząc do świątyń będziemy mogli ujrzeć symbole adwentowe takie jak: roratka – świeca symbolizująca Maryję, oczekującą na przyjście Pana Jezusa, wieniec adwentowy – oznacza wspólnotę oczekującą na przyjście Pana. Zapalone na nim świece oznajmiają bliskie przyjście Jezusa, który jest Światłością.

Adwentowe czuwanie ma nas uświadomić, że trzeba zatrzymać się na chwilę, by proste stały się ścieżki naszego życia, na których spotykamy Chrystusa. Tym zatrzymaniem ma być spowiedź święta, czy modlitwa w gronie rodzinnym, gdzie wspólnie przygotujemy drogę dla Pana. Jezus szczególnie w tym czasie puka do naszej codzienności i wchodzi w nią, na tyle, na ile otworzymy drzwi naszych serc.

Admin dnia listopad 22 2016 17:06:41 · Drukuj

Naszą Parafię już polubiły Like242 osoby