Parafia Gorzków

sierpień

rok szkolny

W niedzielę 28 sierpnia o godz. 10:00 zostanie odprawiona

Msza Święta w intencji dzieci i młodzieży rozpoczynająca

rok szkolny 2016/2017.

Od godz. 9:45 - spowiedź uszna dla dzieci i młodzieży.

Zachęcamy do oglądania zdjęć w galerii facebook parafii:

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowziecie15 sierpnia każdego roku obchodzona jest Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Święto te w naszym kraju nazywane jest również Świętem Matki Bożej Zielnej. Obchodzone jest w Kościele od V wieku, gdzie wywodzi się ono z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek, lecz została wzięta do Nieba. W Polsce jak i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W święto te składa się Maryi ofiary płodów ziemi: zioła, warzywa, kwiaty. W niektórych rejonach Polski w czasie obrzędów religijnych związanych z tym świętem błogosławi się wiązanki kwiatów. Wierzono, że taki bukiet nabiera mocy magicznych i leczniczych. Podczas powrotu z Kościoła zostawiano go wśród tegorocznych upraw, gdzie miał przynieść szczęście w zbiorach po czym, po kilku dniach zabierano go do domu. Był przechowywany bardzo pieczołowicie, okadzano nim izbę, trzymano w miejscu, które było widoczne i dawało pewność, że moc bukietu będzie działała. W całym kraju święto te obchodzone jest bardzo uroczyście, gdzie w niektórych częściach Polski często wiąże się ono ze świętem dożynek.

Przemienienie Pańskie

przemienieniePrzemienienie Pańskie obchodzone przez Kościół 6 sierpnia jest dniem wielkiej radości i nadziei, że nasze przebywanie tutaj na ziemi nie będzie ostateczne, że przyjdzie po nim nieprzemijająca chwała. Przemienienie to jednak nie tylko pamiątka dokonanego faktu, to nie tylko nadzieja także naszego zmartwychwstania i przemiany. To równocześnie nakaz zostawiony przez Chrystusa, to zadanie wytyczone Jego wyznawcom. Warunkiem naszego przemienienia jest przemiana duchowa, wewnętrzne i uparte naśladowanie Chrystusa. Ta przemiana w zarodku musi mieć podstawę na ziemi, by do swej pełni mogła dojść w wieczności. W drodze ku wieczności uczeń Jezusa musi być Mu wierny: myślą, słowem i chrześcijańskim czynem. Chrystus obiecuje, że będziemy królować razem z Nim tam, gdzie – za Piotrem – będziemy powtarzać: „Mistrzu jak dobrze, że tu jesteśmy”. Warunkiem jest to, abyśmy już teraz pamiętali o tym, co dla nas przygotował Bóg i abyśmy każdego dnia karmili się Jego Słowem i Ciałem. On chce, abyśmy ufnie i wytrwale się do Niego modlili, służyli bliźnim, rozwijając w sobie cnoty. Takie dążenie do przemiany będzie odpowiedzią na zaproszenie św. Pawła Apostoła: „Przemieniajcie się przez odnawianie umysłu” (Rz 12, 2).

Admin dnia sierpień 12 2016 15:27:34 · Drukuj

Naszą Parafię już polubiło Like241 osób