Parafia Gorzków

Ksiądz Proboszcz informuje i zaprasza

W najbliższą niedzielę 25 września

po Mszy Świętej spotkanie z Rodzicami dzieci kl. II.

Ks. proboszcz

wieniec

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z Dożynek Parafialnych 18.09.2016r.

Wytyczne dotyczące kancelarii parafialnej

kancelariaChrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów.

Chrzest należy zgłosić nie później niż 3 miesiące przed wybranym terminem. Potrzebne dokumenty do udzielenia sakramentu chrztu to: 1) odpis aktu urodzenia dziecka z USC, 2) zaświadczenia z parafii chrzestnych (jeśli są z innej parafii), że mogą być chrzestnymi. Chrzestnym może być ten, kto: 1) jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, 2) ukończył 18 lat, 3) jest po sakramencie również bierzmowania i prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić, 4) nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest. Rodzice jak i rodzice chrzestni są w obowiązku w czasie chrztu dziecka przystąpić do Komunii św. Rodzice zgłaszanego dziecka wypełniają formularz chrztu dziecka, w którym deklarują się, że będą w wierze kościoła polskokatolickiego wychowywać swoje dziecko.

Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i eucharystią należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, którego jedność powinna być zachowywana. Kandydatami do sakramentu bierzmowania są uczniowie klas VI szkoły podstawowej, klas I, II, III szkoły Gimnazjum, I, II, III klas szkoły Średniej i dorośli, którzy jeszcze nie przyjęli tegoż sakramentu z różnych przyczyn. Wymagania dla kandydatów do sakramentu bierzmowania: 1) uczestnictwo w katechizacji szkolnej i spotkaniach przygotowujących do przyjęcia sakramentu, 2) uczestnictwo w eucharystii w niedziele i święta, 3) regularna spowiedź uszna – ostatnia niedziela każdego miesiąca, 4) uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych, 5) uczestnictwo w nabożeństwach październikowym i majowym.

Sakrament Małżeństwa przez który mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa. Narzeczeni pragnący zawrzeć w Kościele Polskokatolickim Sakrament Małżeństwa powinni zgłosić się w kancelarii parafialnej nie później niż 6 miesięcy przed planowanym terminem ślubu. Potrzebne dokumenty: 1) dowody osobiste narzeczonych, 2)metryki chrztu do ślubu z parafii chrztu, jeżeli jedna ze stron jest spoza parafii, 3) świadectwa bierzmowania jeżeli nie ma adnotacji na metryce chrztu, 4) świadectwo zgonu współmałżonka wdowy lub wdowca, 5) dane personalne świadków ślubu imię, nazwisko, wiek oraz dokładny adres, 6) zaświadczenie z USC ważne 6 miesięcy, niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą skutki cywilno-prawne, tzw. Ślub konkordatowy, lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny. Zapowiedzi przedślubne głoszone są w parafii zawarcia sakramentu małżeństwa 3 niedziele wstecz przed datą ślubu oraz obowiązkowo głoszone mają być także w parafii jednej ze stron.

Pokuta – spowiedź święta. W kościele polskokatolickim są dwie formy spowiedzi św. Spowiedź uszna dla dzieci i młodzieży do lat 18 oraz ogólna dla dorosłych. Istnieje również możliwość, aby do spowiedzi usznej przystępowały także osoby dorosłe.

Pogrzeb kościelny w którym Kościół wyprasza duchową pomoc zmarłym, okazuje szacunek ich ciału i równocześnie żywym niesie pociechę nadziei, należy odprawić z zachowaniem przepisów liturgicznych. Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji. Termin pogrzebu dzień i godzinę należy najpierw ustalić z proboszczem parafii pogrzebu osobiście lub telefonicznie, dopiero potem załatwiać z zakładem pogrzebowym i administracją cmentarza. Do kancelarii parafialnej należy dostarczyć oryginał aktu zgonu z USC. Msza święta oprócz tej pogrzebowej, odprawiana jest w intencji osoby zmarłej: 30 dni po śmierci, w rocznicę śmierci. Również istnieje możliwość zamawiania Mszy gregoriańskiej tzw. Gregorianki za osobę zmarłą, które odprawiane są w ciągu 30 kolejnych dni.

W kancelarii parafialnej istnieje również możliwość:

- zamówienia intencji mszalnej

- uzyskania zaświadczeń odnośnie przyjętych sakramentów, po które zgłaszają się tylko i wyłącznie sami zainteresowani. Nie może zaświadczenia odebrać ktoś z rodziny, chyba, że dana osoba nie ma możliwości odebrania, wtedy wydaje pisemne zaświadczenie dla kogoś z rodziny, kogo upoważnia do odebrania. Każde zaświadczenie czy odpis, jest dokumentem kościelnym i dlatego zgłasza się po nie osoba zainteresowana, której dotyczy.

Nie ma cennika za posługi religijne.

Wszystkie ofiary, są ofiarami dobrowolnymi.

Admin dnia wrzesień 05 2016 14:05:00 · Drukuj

Naszą Parafię już polubiło Like241 osób