Parafia Gorzków

luty

Od 1 lutego została uruchomiona na facebooku

nowa strona naszej Parafii, na której będą

zamieszczane zdjęcia wraz z opisem

z życia Parafii w Żółkiewce i w Gorzkowie

Polub naszą nową stronę

www.facebook.com/Parafia-Polskokatolicka-w-Żółkiewce-1830509827226816/

Ofiarowanie Pańskie - Matki Bożej Gromnicznej

gromniczna2 lutego Kościół wspomina ważne wydarzenie w życiu Świętej Rodziny. Chodzi o przyniesienie małego Jezusa przez rodziców do świątyni w Jerozolimie, gdzie zwyczajowo dziecko było przedstawiane przez kapłanów Bogu. To właśnie wówczas starzec Symeon, któremu Bóg obiecał, że nie umrze, dopóki nie zobaczy Mesjasza, rozpoznał w niemowlęciu Zbawiciela. Ofiarowanie Jezusa w świątyni było także zakończeniem symbolicznego okresu oczyszczenia dla Maryi. Dlatego w polskiej tradycji święto nazywane jest też Dniem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia w kościołach podczas Mszy św. święci się świece zwane gromnicami. Ich płomień jest symbolem Jezusa ze względu na słowa Symeona, który nazwał dzieciątko „światłem na oświecenie pogan i chwałą Izraela”. Poświęcone w tym dniu gromnice mają chronić domostwa przed żywiołami. Tego dnia z polskich kościołów na 10 miesięcy znikają kolędy i choinki. Liturgicznie okres Bożego Narodzenia kończy się wcześniej – Niedzielą Chrztu Pana Jezusa, jednak polski zwyczaj ma swoje uzasadnienie nie tylko w dawnej tradycji, ale przede wszystkim w tym, że w Matkę Bożą Gromniczną Pan Jezus jeszcze jako Dziecię jest ofiarowany w świątyni.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

tydzień modlitwMający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach w ramach Tygodnia Modlitw jest gościnna wymiana kaznodziei – w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny innego wyznania. W styczniu 2016r. kazanie w Chełmskiej Cerkwi Prawosławnej podczas liturgii głosił ks. Proboszcz Kamil Wołyński. Co roku na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane są materiały z tekstami biblijnymi, rozważaniami, modlitwami, propozycjami liturgii nabożeństw itp. Od 1966 r. materiały te razem przygotowują Komisja „Wiara i Ustrój” Światowej Rady Kościołów oraz Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Polską wersję broszury z materiałami od 1998 r. wspólnie opracowują Polska Rada Ekumeniczna oraz Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego. Od 1975 r. co roku materiały przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów. Materiały na 2012 r. opracowała grupa polska.

Admin dnia luty 01 2017 19:59:55 · Drukuj

Parafia Polskokatolicka pw. św. Jakuba Apostoła w Żółkiewce (c) 2010-2017