OBJAWIENIE PAŃSKIE - TRZECH KRÓLI

Trzej Królowie

Co Roku 6 stycznia Kościół obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli. Mędrcy ze Wschodu (Kacper, Melchior i Baltazar), którzy przybyli do Jezusa złożyli dary: złoto jako symbol godności królewskiej, kadzidło jako symbol godności kapłańskiej i mirrę jako symbol wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci Zbawiciela. Jednocześnie był to wyraz wiary w Chrystusa prawdziwego człowieka, prawdziwego Boga oraz prawdziwego Króla. Również w tym dniu w Kościołach poświęcona zostaje kreda i kadzidło. Poświęconą kredą, wypisujemy na drzwiach naszego domu lub mieszkania K+M+B-2019. Litery te, interpretuje się jako inicjały trzech króli oraz jako też od skrótu z języka łacińskiego Christus Mansionem Benedicat –  Niech Chrystus błogosławi mieszkanie, ten dom.

K + M + B - 2019

CHRZEST PAŃSKI

chrzest panski

W niedzielę po Uroczystości Objawienia Pańskiego Kościół obchodzi Uroczystość Chrztu Pańskiego. Zamyka również okres świętowania Bożego Narodzenia, jednak ze względu na miesiąc odwiedzin duszpasterskich – kolędy czas Bożego Narodzenia przedłuża się do 2 lutego do Święta Matki Bożej Gromnicznej. Teksty modlitw związane ze świętem Chrztu Pańskiego odzwierciedlają bardzo dokładnie i szczegółowo przekazy ewangelijne. Podkreślają przy tym związek tego święta z Uroczystością Epifanii czyli Objawienia Pańskiego. Chrystus już jako dorosły, 30-letni mężczyzna, przychodzi nad brzeg Jordanu, by z rąk Jana Chrzciciela, swojego Poprzednika przyjąć chrzest. Chociaż sam nie miał grzechu, nie odsunął się od grzesznych ludzi: wraz z nimi wstąpił w wody Jordanu, by dostąpić oczyszczenia. W ten sposób uświęcił wodę.

CZY WIESZ ŻE...

styczen

STYCZEŃ – jest pierwszym miesiącem roku kalendarzowego. Miesiąc ten ma 31 dni. Jego nazwa pochodzi od słowa „stykać” – występuje na przełomie roku więc nowy rok styka się ze starym.

Styczeń to miesiąc zimowy, zazwyczaj mroźny i pełen śniegu. Znany między innymi z takich świąt jak Nowy Rok i Trzech Króli. W styczniu obchodzony jest Dzień Babci oraz Dzień Dziadka.

Człowiek szuka miłości, bo w głębi serca wie,

że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym.

(autor nieznany)

Admin dnia styczeń 04 2019 20:57:21 · Drukuj