SIERPIEŃ

Zdjęcia z Odpustu Parafialnego św. Jakuba na naszym parafialnym facebooku

PRZEMIENIENIE PAŃSKIE

Przemienienie Pańskie

W sierpniu a dokładnie 6 sierpnia Kościół obchodzi Uroczystość Przemienienia Pańskiego, który jest dniem wielkiej radości i nadziei, że nasze przebywanie tutaj na ziemi nie będzie ostateczne, że przyjdzie po nim nieprzemijająca chwała. Przemienienie Pańskie to również nakaz zostawiony przez Chrystusa, to zadanie wytyczone Jego wyznawcom. Warunkiem naszego przemienienia jest przemiana duchowa, wewnętrzne i uparte naśladowanie Chrystusa. Ta przemiana w zarodku musi mieć podstawę na ziemi, by do swej pełni mogła dojść w wieczności. W drodze ku wieczności uczeń Jezusa musi być Mu wierny: myślą, słowem i chrześcijańskim czynem. Chrystus obiecuje, że będziemy królować razem z Nim tam, gdzie – za Piotrem – będziemy powtarzać:

„Mistrzu jak dobrze, że tu jesteśmy”. Warunkiem jest to, abyśmy już teraz pamiętali  o tym, co dla nas przygotował Bóg i abyśmy każdego dnia karmili się Jego Słowem i Ciałem. On chce, abyśmy ufnie i wytrwale się do Niego modlili, służyli bliźnim, rozwijając w sobie cnoty. Takie dążenie do przemiany będzie odpowiedzią na zaproszenie św. Pawła Apostoła: „Przemieniajcie się przez odnawianie umysłu”.

WNIEBOWZIĘCIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Wniebowzięcie

Każdego roku 15 sierpnia obchodzona jest Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwana też Świętem Matki Bożej Zielnej. Od V wieku obchodzone jest w Kościele, gdzie wywodzi się ono z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek, lecz została wzięta do Nieba. W Polsce jak i w krajach europejskich czci się Matkę Bożą Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W święto składa się Maryi Ofiary płodów ziemi: zioła, warzywa, kwiaty. W niektórych rejonach Polski w czasie obrzędów religijnych związanych z tym świętem błogosławi się wiązanki kwiatów. Wierzono, że taki bukiet nabiera mocy magicznych i leczniczych. Podczas powrotu z Kościoła zostawiano go wśród tegorocznych upraw, gdzie miał przynieść szczęście w zbiorach po czym, po kilku dniach zabierano go do domu. Był przechowywany bardzo pieczołowicie, okadzano nim izbę, trzymano w miejscu które było widoczne i dawało pewność, że moc bukietu będzie działała. W całym kraju święto te obchodzone jest bardzo uroczyście, gdzie w niektórych częściach Polski często wiąże się ono ze świętem dożynek.

CZY WIESZ ŻE...

SIERPIEŃ

Sierpień to ósmy w kolejności miesiąc w roku, ma 31 dni. Nazwa miesiąca pochodzi od sierpa, narzędzia używanego przy żniwach do ścinania zboża. Jest to miesiąc zbierania plonów, z pól zwożone jest zboże, z drzew i krzewów zrywane są owoce oraz warzywa. W sierpniu dojrzewają już owoce większości krzewów. Wiele z nich, jak maliny, borówki, porzeczka czarna, berberys i jeżyny dostarczają cennego pożywienia i zasilają nasze organizmy w witaminy. Gdy w sierpniu padają często deszcze, pojawiają się grzyby.
W czasie ładnej pogody warto wybrać się na wrzosowisko. Kwitnące wrzosy to zapowiedź jesieni i ostatni "pożytek" dla pszczół. W sierpniu zaczynają się też pierwsze odloty ptaków. Odlatują przede wszystkim te, które ostatnie do nas przyleciały, a więc kukułka, wilga, kraska, jerzyk, słowik, kormorany, bociany czarne i czajki. Nasilenie odlotów przypada jednak na wrzesień.

Gdy z początkiem sierpnia panują upały, to zima długo trzyma kożuch biały.

Dobrocią można uczynić

owocnym każdy teren.