rok szkolny

1 września (niedziela) o godz. 10:00

Msza św. w intencji dzieci i młodzieży

rozpoczynająca rok szkolny 2019/2020.

9:45 - spowiedź uszna dla dzieci i młodzieży.

PODWYŻSZENIE KRZYŻA ŚWIĘTEGO

krzyż

Podwyższenie Krzyża Świętego pobudza nas do refleksji nad tajemnicą, jaką kryje w sobie Krzyż naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Znak krzyża czynimy w bardzo wielu okolicznościach naszego życia duchowego. Tym znakiem rozpoczynamy i kończymy modlitwy. Czynimy go także na początku i na końcu Mszy św. Nie zapominajmy o nim nawet wtedy, gdy rozpoczynamy podróż. Zawsze starajmy się wykonywać święty znak krzyża starannie i z szacunkiem, ponieważ jest to znak naszego zbawienia. Przypomina nam, że zostaliśmy odkupieni przez śmierć Jezusa, która dokonała się na Krzyżu. Na drzewie krzyża dopełniło się największe dzieło miłości, zbawienie każdego, bez wyjątku człowieka. Widok Krzyża jest nam bliski.

Zostaliśmy wychowani w szacunku wobec Krzyża. Widzimy go najpierw w naszych domach, kościołach i w wielu, wielu innych miejscach. Nosimy go również na piersiach. Krzyż swoją pionową belką wskazuje niebo. Jego belka pozioma, niczym szeroko rozwarte ramiona kochającego człowieka, obejmując wciąż na nowo wszystkich i każdego. W nim mieści się tajemnica przezwyciężania zła miłością. Jest prawdziwym znakiem obecności Boga wśród ludzi.

Jesteśmy świadkami Chrystusa, czyli świadkami Ewangelii, dlatego jesteśmy zobowiązani do niesienia swojego krzyża, jaki Chrystus daje nam w naszym osobistym powołaniu. W codziennych obowiązkach i troskach mamy dawać żywe świadectwo naszej wiary i być gotowym poświęcić wszystko dla Chrystusa.

KRZYŻ JEZUSA CHRYSTUSA

krzyż drewniany

Krzyż na którym umarł Jezus Chrystus według naukowców został wykonany z czarnej sosny (Pinus nigra).

Sosna czarna to drzewo, który występuje w górach Europy Południowej, Środkowej oraz Azji Mniejszej.

CZY WIESZ ŻE...

Nazwa miesiąca pochodzi od kwitnących w trakcie jego trwania wrzosów. Wrzesień ma 30 dni i jest dziewiątym miesiącem w roku. 1 września w Polsce rozpoczyna się rok szkolny, dzieci i młodzież po wakacjach wracają do szkoły. 23 września występuje równonoc, tego dnia zaczyna się jesień. Ta pora roku będzie trwała do grudnia. Atrybutami września są kasztany, żołędzie, babie lato, grzyby. We wrześniu kończy się lato. Ale zaczyna się piękny okres - najobfitszego owocowania. Dojrzewają nasiona wielu drzew (buka, kasztanowca, dębu, limby) oraz owoce dzikich róż i jabłoni. Jarzębina wyróżnia się pięknymi pomarańczowoczerwonymi owocami. Także wiele krzewów ma już dojrzałe owoce. Niektóre z nich służą człowiekowi dostarczając albo smacznego pożywienia, albo skutecznego leku. Na leszczynie skrzętnie uwijają się wiewiórki i gromadzą zapasy na zimę. Drzewa zaczynają się już przygotowywać do zimowego spoczynku. Zewnętrznym objawem tego jest zmiana barwy liści. Mimo swego piękna, las staje się coraz smutniejszy. Nie ma już rozśpiewanych ptaków. Odlatują również ptaki drapieżne, ptaki wodne i błotne. Zaczyna się okres wielkiego nasilenia ptasich wędrówek. We wrześniu  w dalszym ciągu zbieramy w lesie grzyby.

Kiedy wrzesień, to już jesień, wtedy jabłek pełna kieszeń.

Prawdziwe piękne jest to,

co czyni człowieka lepszym.

( Anne Louise)

Admin dnia sierpień 30 2019 19:59:42 · Drukuj