Audycje radiowe

Od 3 stycznia wszystkie Msze św.

transmitowane będą na żywo o godz. 10:00

na naszym facebooku parafialnym

facebook.com/parafiapolskokatolicka w Żółkiewce

Trzej Królowie - K+M+B=2021

trzech kroli

6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego zwana świętem Trzech Króli. W liturgii kościoła dzień ten wiąże się z Bożym Narodzeniem. Trzej Mędrcy ze Wschodu Kacper, Melchior i Baltazar przybywają do Jezusa składając Jemu dary w postaci złota jako symbolu godności królewskiej, kadzidła jako godności kapłańskiej i mirry jako symbolu wypełnienia proroctw mesjańskich i zapowiedzi śmierci Zbawiciela. Jednocześnie jest to także wyraz wiary w Chrystusa, prawdziwego człowieka. W uroczystość Objawienia Pańskiego wierni gromadzą się w Kościele na Mszy św. podczas której kapłan dokonuje poświęcenia kredy i kadzidła. Po Mszy św., wierni zabierają ze sobą kredę, którą na drzwiach wejściowych swoich mieszkań wypisują inicjały Trzech Króli oraz aktualny rok, czyli K+M+B=2021, jako na znak błogosławieństwa: Chrystus monsionem benedicat –       Niech Chrystus błogosławi mieszkanie. Trzej Królowie uważani są za patronów podróżujących pielgrzymów, handlowców, właścicieli gospód oraz kuśnierzy.

Chrzest Pański

chrzest panski

W niedzielę po Święcie Trzech Króli, obchodzona jest Uroczystość Chrztu Pana Jezusa. Dzień ten oficjalnie zamyka okres czasu Bożego Narodzenia, chociaż tradycja nakazuje aby w świątyniach dalej były wystroje Bożonarodzeniowe i śpiewanie kolęd na Mszach św., aż do 2 lutego – Matki Bożej Gromnicznej. Teksty Modlitw związane ze świętem Chrztu Pańskiego odzwierciedlają bardzo dokładnie i szczegółowo przekazy ewangelijne. Podkreślają przy tym związek tego święta z Uroczystością Objawienia Pańskiego. Chrystus już jako dorosły mężczyzna przychodzi nad brzeg Jordanu, aby z rąk Jana Chrzciciela swojego Poprzednika, przyjąć chrzest. Chociaż sam nie miał grzechu nie odsunął się od grzesznych ludzi: wraz z nimi wstąpił w wody Jordanu, by dostąpić oczyszczenia. W ten sposób uświęcił wodę.

Myśl Miesiąca

" Dwie rzeczy czynią człowieka szczęśliwymi:

wiara i miłość".

(Charles Nodier)