Parafia Polskokatolicka św. Jakuba Apostoła w Żółkiewce
Nawigacja
Strona Główna
Historia Parafii
Dekanat Żółkiewski
Wykaz Mszy św.
Z życia parafii
Duszpasterz
Parafia w Gorzkowie
Galeria zdjęć
Linki
Księga gości
Kontakt z Parafią
Audycje radiowe
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1
Najnowszy Użytkownik: Admin
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Historia Parafii
Historia Parafii


Historia powstania Parafii Polskokatolickiej p.w. św. Jakuba Apostoła w Żółkiewce

W czerwcu 1955 roku przedstawiciele parafii w Żółkiewce dwukrotnie przyjeżdżali do Kurii Biskupiej Kościoła Polskokatolickiego w Warszawie z gorącą prośbą o zaopiekowanie się Żółkiewką i zorganizowanie w niej parafii. Kuria Biskupia przychyliła się do tej prośby i już w dniu 29 czerwca został zorganizowany Komitet Parafialny, którego pierwszym i podstawowym zadaniem miała być pomoc udzielona proboszczowi przy budowie budynku kościelnego.
Proboszczem organizującej się parafii został wyznaczony przez Kurię, ks. mgr Jerzy Dunin dotychczasowy proboszcz parafii w Maciejowie. Pierwszą Mszę św. w ojczystym, zrozumiałym ludowi polskiemu języku, odprawił ks. Jerzy Dunin we wsi Koszarsko, drugą i trzecią we wsi Gany, a następne Msze św. odprawiane już były w kaplicy domowej w osadzie Żółkiewka.
Komitet Parafialny zakupił plac pod budowę kościoła w dobrym, dogodnym miejscu, postawiono na placu krzyż i rozpoczęto gromadzić materiał budowlany. W dniu 8 stycznia 1955 roku nastąpiło poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę Kościoła.
Za zgodą władz państwowych parafia otrzymała pozwolenie przeniesienia z opuszczonych przez ludność Bieszczad, a dokładnie z Regatowa, zabytkowej cerkwi Kościoła Grekokatolickiego do Żółkiewki. Cerkiew ta została wzniesiona w 1865 roku. Głównym budowniczym, który nadzorował rozbiórkę cerkwi, jej transport i składanie, był zdolny cieśla Albin Bil ze wsi Gany.
Do prac rozbiórkowych wyjechało kilkudziesięciu mężczyzn. Całość została przywieziona koleją do Krasnegostawu, a stamtąd furmankami do Żółkiewki. W szybkim tempie wykonano prace montażowe i jeszcze przed zimą Kościół był gotowy. W 1955r. poświęcenia świątyni dokonał Ks. Biskup Julian Pękala, Ordynariusz Kościoła Polskokatolickiego w asyście następujących księży: Ks. Bogdana Tymczyszyna, dziekana dekanatu lubelskiego, ks. Jerzego Dunina proboszcza parafii, ks. Edwarda Bałakiera asystenta Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
Księża, pracujący w parafii od 1955 roku:
Ks. Jerzy Dunin
Ks. Czesław Jankowski
Ks. Wiktor Dziekan
Ks. Leszek Sychowicz
Ks. Stanisław Kozal
Ks. Krzysztof Groszak
Ks. Kamil Wołyński (od lipca 2009r.)Parafia Polskokatolicka pw. św. Jakuba Apostoła w Żółkiewce (c) 2010-2021

Aktualizacja strony: 01.06.2021r.


Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.

BlueStone Theme Design by: Fuzed Themes
475,947 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl